مقاله

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
سال‌هاست که آشپزخانه در خانه های ایرانی تغییر ماهیت داده و از فضایی که صرفا برای آشپزی بود به فضایی برای گردهم آمدن افراد خانواده و مراوده آنها تبدیل شده است. از این رو می‌بایست در طراحی داخلی آشپزخانه فضا استاندارد، صمیمی و دلنشین باشد تا در روابط و روحیات افراد تاثیر مثبت بگذارد.


کابینت در آشپزخانه

کابینت مهم ترین عنصر در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است که چون فضای زیادی را اشغال می‌کند علاوه بر کاربرد آن زیبایی آن نیز مهم است. بنابراین برای کابینت‌های خود بهتر است رنگی ملایم و آرامش‌بخش انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های تند و جیغ به سرعت دل شما را میزند و افراد خانواده به طور ناخودآگاه ازین فضا می‌گریزند.
در دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک کابینت های براق عمق فضا را افزایش و آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان میدهند. برای بهره‌مند شدن از حداکثر فضا کابینت ها باید بلند با قفسه های زیاد باشند. قفسه های نزدیک به سقف بی کاربرد نیستند. وسایل جاگیر زیادی در آشپزخانه وجود دارد که سالی یک بار هم استفاده نمی‌شوند، وجودشان در قفسه های پایینی جای وسایل پرکاربرد را تنگ میکند و به مرور آشپزخانه شما شلوغ و ناهماهنگ خواهد شد که در ذهن افراد خانواده آشفتگی ایجاد خواهد کرد.
اگر قصد ایجاد تغییر در منزل خود با هزینه کم را دارید به جای بازسازی آشپزخانه، در کابینت های خود تغییر ایجاد کنید مثلاً برای بعضی از آن‌ها درب جدید با رنگ مکمل تهیه کنید. استفاده از دو رنگ در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن رایج است و زیبایی چشم‌گیری به خانه شما میدهد. تغییرات کم هزینه بازسازی آشپزخانه را در مقاله از صفر تا صد بازسازی منزل با کم‌ترین هزینه ****بخوانید.

پوشش دیوار آشپزخانه

انتخاب پوشش دیوار آشپزخانه کار آسانی نیست چون علاوه بر این‌که با کابینت ها هم‌خوانی داشته باشد باید کم و کاستی رنگ را نیز جبران کند.

رنگ اکریلیک و پلاستیک

اگر احساس میکنید آشپزخانه تان بی‌روح است و باید با یک روش کم هزینه به آن انرژی ببخشید رنگ های پلاستیکی و اکریلیک از بهترین گزینه‌ها برای شما هستند. این پوشش اقتصادی دیوار در برابر آب مقاوم بوده، در زمانی کوتاه اجرا و خشک شده و از دوام بالایی برخوردار است. به صورت مات، نیمه مات و براق در همه‌ی طیف‌های رنگی وجود دارد که با توجه به اصول رنگ در دکوراسیون داخلی *** می توانید از آن‌ها استفاده کنید.


کاشی و سرامیک آشپزخانه

فرم ها، رنگ ها، طرح ها و قیمت های متنوع، کاشی و سرامیک را محبوب ترین پوشش آشپزخانه کرده است. از نظر بهداشتی نیز کاشی و سرامیک به راحتی تمیز و نو می‌شوند. با هر سبک دکوراسیون آشپزخانه در بازار کاشی های متنوعی می توانید پیدا کنید و برای کاهش هزینه ها برای پشت کابینت ها از کاشی های ساده با قیمت ارزان استفاده کنید.

پوشش های چوبی برای دیوارهای آشپزخانه

استفاده از چوب در بعضی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی ***متداول است. اگر سبک انتخابی برای آشپزخانه ایده آل شما از عنصر چوب استفاده می‌شود برای دیوارها نیز می‌توانید از پنل های چوبی استفاده کنید و با  گرما و جذابیت چوب فضایی صمیمی و دلنشین ایجاد کنید.


پوشش سنگ برای دیوار آشپزخانه

با استفاده از سنگ شما میتوانید هر حسی را در خانه خود ایجاد کنید زیرا سنگ ها بافت و رنگ و طرح های متفاوتی دارند. سنگ های طبیعی می‌توانند حس آرامش طبیعت را به خانه شما بیاورند و با فضای مدرن ترکیب های جدیدی به وجود آورند. قیمت بالای این پوشش از معایب آن به شمار می‌رود.

کاغذ دیواری آشپزخانه

پوستر، استیکر و کاغذ دیواری پوشش های نسبتا کم هزینه ای برای دیوار هستند که استفاده از طرح های نقاشی چه به صورت رئال، کمیک، انتزاعی، گلدار و … ممکن می‌کنند.


نورپردازی آشپزخانه

فضای آشپزخانه فضایی پویاست که به نور زیادی احتیاج دارد. وجود یک چراغ زیبا در وسط آشپزخانه کافی نیست زیرا افراد در سایه خود نزدیک به دیوار مثلاً سینک ظرفشویی مشغول به کارند و نور کافی دریافت نمی‌کنند.

نورپردازی لایه لایه

استفاده از چند منبع نور در کنار منبع اصلی می تواند نور کافی برای فضا ایجاد کند. یعنی مثلاً اگر در وسط سقف لوستری دارید از نورهای هالوژن، بالای قسمت های مهم مثل گاز، سینک و… غافل نشوید.


نورپردازی زیر کابینت ها

لامپ های LED تکی ، لامپ های که به صورت نواری در کنار هم قرار گرفته اند انتخاب مناسبی برای نورپردازی آشپزخانه مدرن به صورت مخفی ولی کاربردی می‌باشند که میتوان از آن ها علاوه بر زیر کابینت در داخل کابینت هایی که جنبه ی استفاده به عنوان بوفه را دارند نیز استفاده کرد.


چراغ های دیواری

اگر طراحی آشپزخانه منزل شما به گونه ای است که دیوار های خالی ظرفیت استفاده از چراغ های دیواری را دارند به جای استفاده از نور های زیر کابینت از آن‌ها حداکثر بهره را ببرید.


با توجه به سبک آشپزخانه مد نظرتان و نکاتی که درباره کابینت، پوشش دیوار و نورپردازی گفته شد دیزاین آشپزخانه 2019 مخصوص خودتان را  طراحی کنید. تیم طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل آتیه طراحان ایرانیان نیز در تمام مراحل آماده مشاوره و اجرای بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل و یا محل کار شماست.جدیدترین مقالات