مقاله

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

امتیاز 4.9 /5 از 421 رای
 آشنایی با انواع سبک های دکوراسیون داخلی میتواند به شما کمک کند تا منزل خود را زیباتر کنید و حتی در صورتی که طراحی منزل خود را به طراحان داخلی سپردید منظور از خانه رویاییتان را دقیق تر بیان کنید و در نتیجه دقیقا طرحی که مناسب شخص شماست در منزل خود داشته باشید. در هر صورت یک نقطه شروع  عالی برای یک پروژه طراحی داخلی، کمی یادگیری در مورد انواع سبک های دکوراسیون داخلی و تفاوت آن‌ها با یکدیگر است.
در لیست انواع سبک های دکوراسیون داخلی سبک های مختلفی از سراسر جهان یافت میشود که هرکدام با الهام از سبکی از زندگی افراد بومی یا فلسفه های مدرن تر برای خلق فضای زندگی مطلوب انسان ساخته شده اند. زیباترین دکوراسیون منزل برای شما می‌تواند تلفیقی از چند سبک باشد. هر طراح چه در دکوراسیون منزل کوچک و چه بزرگ سعی می‌کند بهترین طراحی دکوراسیون داخلی دنیا را انجام دهد این که چه‌قدر موفق شود و از نظر ساکنین منزل چه قدر این موضوع محقق شده باشد نیاز به دانش بیشتری دارد. 


 سبک مدرن

سبک مدرن (Modern style):

اين سبک توسط گروهی از طراحان اروپایی در سال ۱۹۰۶ میلادی با طراحی مدرسه باهاوس (Bauhaus design school) آغاز شد. تمركز اين سبک در طراحی بر اساس كاربرد و دوری از زوائد ميباشد. همچنين از خطوط مستقیم در طراحی استفاده ميشود. بعضی ها ممكن است با خود فكر كنند كه اين سبک بيش از حد ساده، خشن و سرد است، اما زماني كه اين سبک به درستی بكار رود ميتواند فضایی آرام و ساده ای را فراهم آورد. اين سبک برای آپارتمان ها و فضا های کوچک مناسب است. با پیروی از اين سبک فضاهای كوچک بازتر و بزرگتر به نظر مي رسند. در اين سبک از الگوها و نقش و نگار کمی بر روی دیوارها استفاده ميشود و از يک رنگ برای پوشش ديوارها استفاده ميگردد.

سبک کلاسيک

سبک کلاسيک (Classic style):

سبک کلاسيک بر پايه ايجاد تقارن و توازن و بر اساس عقايد هنرمندان يونانی و رمی شكل گرفته است. در اين سبک ايجاد كانون توجه از اهميت ويژه ای برخوردار است چرا كه تمام دكوراسيون و چيدمان بر اساس نقطه كانون توجه شكل ميگيرد. اين نقطه به عنوان مثال ميتواند يک شومينه باشد.رنگهای مورد استفاده در اين سبک عموماً رنگهای:زرد، آبي،سبز، قهوه ای و همچنين رنگهای سفالی و صورتی ميباشند. در این سبک چنانچه تصميم داريد برای ديوارها از رنگ سفيد استفاده كنيد بهتراست كه در لوازم و اثاثيه از رنگ كرم استفاده نماييد.استفاده از منسوجات نه چندان مجلل مخملی و پنبه ای برای مبلمان و استفاده از پارکت چوبی و يا سنگ مرمر برای کف ها در اين سبک مرسوم میباشد. ستون ها در اين سبك نقش مهمی دارند. البته ديوارها و پرده ها نيز ممكن است به شكل طرح های دو رنگ با خطوطی عمودی به عنوان مثال سياه و سفيد تزئين شوند.

سبک کلاسيک جديد

سبک کلاسيک جديد (Classic Reinterpreted style):

اين سبک بین سبک کلاسیک و سبک مدرن اضافه میگردد در حقیقت به سبک کلاسيک، عناصری از سبک مدرن اضافه مي گردد. در اين سبک از پتينه كاري و چاپ های سيلک اسكرين استفاده ميشود.

سبک ماوریک

سبک ماوریک (Maverick style): 

اين سبک در حقیقت نوعی سبک مدرن است كه البته كمی نسبت به سبک مدرن عجيب ، وغيرمعمول و مبتكرانه تر است. اين سبک از اين فلسفه ناشی میشود: که جوانان نسبت به مسن ترها كمتربه چارچوبهای محدود كننده مقيد هستند. در اين سبک رنگها و اجزاء ميتوانند برخلاف حالت نرمال و معمول با يكديگر تركيب و استفاده شوند.

سبک پيشرفته

سبک پيشرفته (Hightech style):

اين سبک شاخه ای از سبک مدرن است كه در آن پرداختن به جزئيات لوازم و اثاثيه اهميت دارد و پيچ ها ،چرخ ها و پرچ ها هويدا هستند.در اين سبک لامپ ها بدون اينكه پوششی داشته باشند بكار ميروند. از اجناس پلاستیکی، شیشه ای، فلزی و چوبی در جاهای مختلفی استفاده ميشود. از پارچه های فوق العاده ساده استفاده مي گردد.رنگهای مورد استفاده در اين سبک بيشتر خاكستري كمرنگ، سفيد و مقدار کمی سياه مي باشد.

سبک آرت دكو

سبک آرت دكو (Art Deco style):

اين سبک بين سالهای ۱۸۱۱ تا ۱۸۸۱ مرسوم و مشهور بوده است. در این سبک از اشكال هندسی زيادی استفاده می‌گردد. مثال خوب برای اين سبک ساختمان شركت كرايسلر در نيويورک است. رنگهای مورد استفاده در اين سبک بيشتر رنگهای سياه، آبی، نقره ای، زرد، قرمز، بژ، صدفی و تركيبات رنگ سبز مي باشد. تقارن و توازن در اين سبک ديده ميشود و به‌ جای اينكه روی تمام ديوارها كاغذ ديواری استفاده شود تنها روی برخی از ديوارها از كاغذ ديواری و يا پنل های ديواری استفاده مي شود. از طرفی استفاده از آينه نيز در اين سبک مرسوم مي باشد. برای كف ها از پاركت های پوليش خورده و يا از كفپوشهای با طرح ها و اشكال انتزاعی استفاده مي شود. از طرفی از فرش هايی با نقوش هندسی نيز استفاده مي شود.يكی ديگر از مشخصه های اين سبک استفاده از شومينه هایی از جنس فلز و يا سنگ مرمر می باشد.

سبک رترو

سبک رترو (Retro style): 

حس نوستالژی به یک دوره بخصوص و اجرای تکنیک های دکوراسیون داخلی آن دوره را گاهی سبک رترو می نامیم.به دليل آثار ناشی از جنگ جهانی و تصميم مردم به ايجاد تغييرات اساسی در سبک زندگیشان در دكوراسيون و بکار بردن رنگها رو به الگوهایی كه بتوانند تا حدودی از غم و غصه های ناشی از جنگ را فراموش كنند.در حقيقت در اين سبک تمام تزئينات و دكوراسيون به سمتی می رود كه كمی از جدی بودن خارج شود و ضمن به روز بودن به سمت تفنن و تنوع برود.اين روزها برخی از آيتم ها و الگوهای این دهه دوباره مد شده است. بهترين تعبيري كه ميتوان برای اين سبک داشت ” استفاده از سبک های قدیمی با سبک و سياق جديد ومدرن است.”گرایش به استفاده از عناصر دکوراتیو با رنگ های روشن غیر معمول منجر به استفاده از سرامیک ها و تایل های وینیل برای کفپوش شد. کاشی ها علاوه بر الگوی اتفاقی، با الگوی شطرنجی نیز اجرا می شدند و هیچ گونه وحدت رنگی ای مد نظر قرار نداشت. کفپوش های هارد وود به فرش ها و قالی های رنگی مزین شدند.دیوار ها می توانند گچ کاری شده و سپس با رنگ های روشن رنگ آمیزی شوند. یک گزینه دیگر نیز استفاده از کاغذدیواری های طرح دار روشن است.
مبلمان سبک رترو با صفاتی همچون خلوص و عملکردی بودن شناخته می شوند. مبلمان از انواع، رنگ ها و مجموعه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ های رایج این سبک است:رنگ های روشن و همراهی رنگ های متضاد: سفید و قرمز، مشکی و سفید، مشکی و قرمز، مشکی و زرد ورنگ های تند و روشن: سبز آووکادویی، زرد تند، بنفش-صورتی و آبی خاکستری، صورتی-خاکستری، بنفش کمرنگ و... 

سبك آرت نووُ

سبك آرت نووُ ( Art Nouveau style):

برخی معتقدند كه اين سبک پايه سبک مدرن است كه بواسطه آن برای غنای محيط ديگر نيازی به برگشت به الگوها و روش های گذشته نبود. در اين سبک هنرمند از طبيعت الگو ميگيرد تا محيط زندگی را با تركيبی از عناصر طبيعی و نظريه های مدرن درهم آميزد. اين سبک براي اولين بار در پاريس و سپس در لندن شايع شد. در اين سبک بيشتر از اشياء به شكل ارگانيک استفاده ميشود. همچنين استفاده از خطوط منحنی واشياء دست ساز با نقش و نگار گياهان نيز مرسوم است. استفاده از تابلوهاي تزئيني كه با چوب و صدف درست مي شود، شيشه های رنگی و تزئینات مجلل از ويژگيهاي اين سبک است. رنگ هایی كه در اين سبک استفاده ميشود سبز زیتونی، قهوه ای، خردلی، ياسی، بنفش و ارغوانی مي باشد. براي كف از چوبها به رنگ طبيعی آنها و رنگ روشن استفاده مي‌گردد. تزئينات در اين سبک ساده هستند، بعنوان مثال از ساخته های Tiffany در اين سبک استفاده ميگردد.

سبک وینتیج

سبک وینتیج  (Vintage style):

اين سبک به اواخر ۱۹۴۵ میلادی و اواخر جنگ دوم جهانی برميگردد. تمام لوازمی كه در اين سبک استفاده مي شود به نوعی تداعی گذشته ها و حالت نوستالژی دارند. بعد از جنگ دوم جهانی مردم در اروپا روی به ساختن خانه هایی آوردند كه بتواند آرامش آنها را تامين نمايد و ياد جنگ را از ذهن آنها پاک كند. البته اين سبک ممكن است برای برخی از مردم فاقد یک الگوی منظم و برابر قاعده ارزیابی شود اما در حقيقت اين سبک يك سبک كلاسيک مي باشد. رنگهای مورد استفاده در اين سبک ترکیبی از رنگهای روشن است اما بايد مراقب باشيد كه در استفاده از رنگهای روشن زياده‌روی نشود. در اين سبک گاهی از آبی تخم اردکی (Egg shell blue) و رنگ سرمه ای نيز برای اثاثيه استفاده ميشود. استفاده از مبلمان با پشتی بلند و روكش چرم در اين سبک مرسوم است. ديوارها با كاغذ ديواري هایی با نقش گل و گياه درشت پوشيده مي شود و البته می توان از پنل های چوبی نيز برای بعضی فضاها استفاده كرد. كف ها با کفپوش های چوبی با جنس سخت پوشيده مي شود و از قالی ها برای مشخص كردن محدوده برخی فضاها مانند نشيمن و يا غذا خوری استفاده مي شود.
 

سبک شيكر

سبک شيكر (Shaker style):

اين سبک در سال ۱۷۷۸ از كشور انگلستان شروع سپس در آمريكا هم رواج یافت. طرفداران اين سبک به ساده زیستی اعتقاد دارند. در اين سبک شما سادگی و بی‌آلايشی را به حد زيادی مشاهده ميكنيد. رنگهای مورد استفاده در اين سبک خاكستری كمرنگ، بژ و تركيبی از رنگهای مات می‌باشد. كف اتاقها از چوبهایی پوشيده شده اند كه خيلي صاف و صيقلی نيستند. مبلمان از چوب درخت گيلاس ساخته می‌شوند و اثاثيه حالت ساده و اوليه دارند و لوكس نيستند. در اين سبك از پارچه های پشمی، ابريشمی و يا پنبه ای استفاده مي شود. همچنين از شلوغی نيز پرهيز ميشود. استفاده از اشياء چوبی دست ساز نيز مرسوم می‌باشد.
 
 

سبک صنعتی

سبک صنعتی ( Industrial style):

اين سبک به استفاده از فضاهای باز (Loft) جهت محل زندگی تاكيد دارد. در اين سبک سطوح در حالت اوليه خود بدون تزئينات رها می شوند. اين سبک طرفدار حداقل كردن تزئينات و لوازم در خانه مي باشد. در اين سبک بخش‌هایی از عناصر ساختاری ساختمان مانند تيرها و ستونها و يا لوله ها هويدا مي باشد. رنگهای مورد استفاده در اين سبک رنگهای روشن و يا رنگهایی كه به شكل طبيعی در اشياء وجود دارد می باشد. گفتنی است كه رنگ خاكستري نقش مهمی در اين سبک دارد. دیوارهای بتنی و چوبی بدون پرداخت و به شكل كار نشده گذاشته ميشوند. كف ها نيز بتن هستند كه پرداخت شده و صاف می باشد.استفاده از مبلمان بزرگ و راحت به همراه بالشت های بزرگ نيز در اين سبک مرسوم است.در سبک صنعتی از برخی قطعات صنعتي كه ديگر قابل استفاده نيستند نیز برای دکوراسیون استفاده ميشود، بعنوان مثال يک موتور ماشين به عنوان پايه يک ميز استفاده ميگردد. برای نورپردازی از آباژورهای بلند استفاده ميشود. البته استفاده از آویزهایی که فلزی هستند نیز مرسوم است.
 


سبک حداقل گرایی

سبک حداقل گرایی (Minimalist):

در اين سبک به هر چیزی در محيط صرفاً از جهت کاربردی بودن آن نگاه ميشود و تزئينات به حداقل خود میرسد. عبارتی كه شما در اين سبک ممكن است برخورد نماييد عبارت (كمتر بهتر است)مي باشد.در اين سبک تنوع رنگی خيلی زياد نيست و بيشتر از رنگ سفيد و كرمی استفاده ميشود. در اين سبک ميتوان از طرح ها و نقش های ساده ای بر روی دیوارها استفاده نمود.
برای کف ها از كفپوش هایی در اندازه بزرگ سنگ، چوب و يا بتنی به شكل یکنواختی استفاده ميگردد.براي تزئينات از لوازم در اندازه های بزرگ و برای نورپردازی از آویزهای بزرگ استفاده ميشود. البته ازنور مخفی و چراغهای LED نيز استفاده مي گردد.
 


سبک شبی شيک

سبک شبی شيک (Shabby Chic style):

اين سبک بر استفاده از لوازمی تاكيد دارد كه قبلاً مورد استفاده قرار گرفته و در گذشته مورد استقبال قرار گرفته اند. در حقيقت در اين سبک بر زندگی راحت و فارغ از تجملات تاكيد ميگردد. در اينجا از قيد و بند دكوراسيون پيچيده رها مي شويم. استفاده از مبلمان بزرگ و استفاده از لوازم دست دوم با رعايت ملاحظات اقتصادی از مشخصات ديگر اين سبک می‌باشد.در اين سبک لوازم و اشياء حالت آنتيک و زیرخاکی دارند.رنگهای مورد استفاده در اين سبک سفيد، صورتي كمرنگ ، سبز نعنایی، خاکستری روشن می‌باشد.مسئله ای كه در اين سبک از اهميت ويژه ای برخوردار است ، ايجاد توازن بين زیبایی و قدمت لوازم و دكوراسيون ميباشد.
 


سبک معاصر

سبک معاصر (Contemporary):

اين سبک در حقيقت سبک اشياء و طرحهای جديد است. در اين سبک به زیبایی از زوایا و خطوط برای حفظ پیوستگی بين فضا ها استفاده ميگردد. رنگ اصلی مورد استفاده در اينجا رنگ سفيد است اما ساير رنگها نيز به تناسب رنگهای همجوار آنها مورد استفاده قرارميگيرند. ديوارها به‌ شكل يكدست رنگ آمیزی میشوند و از كاغذ ديواری های شلوغ استفاده نمي شود. كف اتاق ها با پاركت ، سراميک و يا لمينت پوشانده ميشود. رعايت اصل سادگی و پرهيز از شلوغی به گونه ای كه اشياء در جایگاه خودشان به خوبی ديده شوند نيز از اصول مهم اين سبک است. در حقيقت اشياء بطور خالص و بدون امتزاج زياد با ساير اجناس و بدون تزئينات زياد ساخته ميشوند. رعايت هارمونی بين فضاها و اشياء در اين سبک از اهميت ويژه ای برخوردار است.


 

سبک گوتيک

سبک گوتيک (Gothic style) :

اين سبک كه آغاز و شكل گيري آن از قرون وسطی ميباشد در حقيقت سبک استفاده از منحنی ها و تقارن در حد اعلای خود مي باشد. نمونه بارز اين سبک کلیسای نتردام در شهر پاريس مي باشد.در اين سبک از اشياء تزئینی کوچک و متنوع به حد زيادی استفاده ميشود. رنگ ديوارها و كاغذ ديواری ها در اين سبک بيشتر تيره است. استفاده از شومينه هایی با تزئينات زياد نيز در اين سبک مرسوم می باشد.لوازم و اثاثيه مورد استفاده در اين سبک بيشتر به رنگ تيره و از جزئيات زیادی برخوردارند. از سوی ديگر در اين سبک در حمام از تجهيزات و وان فلزی استفاده ميشود.
 


 

سبک روكوكو

 

سبک روكوكو (Rococo style):

اين سبک مملو از تزئينات مجلل و با شكوه و پر از زرق و برق است. اين سبک در دهه 18میلادی در اروپای غربی مرسوم بوده است معني Rococo از كلمه فرانسوی Rocaille می آيد كه به معنی تزئينات خاصی است كه در آن از سنگ، صدف و شاخه درختان استفاده ميشود. در اين تزئينات با شاخه های درختان و صدف و گلها ،تزئيناتی به شكل نامتقارن روی ديوارها و سقف ها انجام ميشود.از جمله عناصر اصلی اين سبک گچ كاری هایی به رنگ طلایی است كه به شكل افراطی و بسيار پيچيده روی ديوارها و سقف ها اجرا ميشود.مبلمان در اين سبک از چوب ماهونی به شكل كنده كاری شده درست ميشود و با چرم و طلاكوبی،زری دوزی و مخمل تزئين ميشود. از (تصاوير سيلوئت ) تصاوير ضد نور و يا تصاوير نيمرخ سياه درزمينه روشن روی ديوارها استفاده ميشود.رنگهای مورد استفاده در اين سبک زرد، صورتی، عاجی، طلايی، لاجوردی و كرمی ميباشد.نشانی اصلی اين سبک استفاده از گچ كاری و رنگ طلایی است. در اين سبک اتاق ها و فضا ها بجای اينكه چهار گوش باشند از خطوط منحنی تبعيت ميكنند.
 
 


سبك هنری و ماهرانه

سبك هنری و ماهرانه ( Arts and Crafts ):

اين سبك ابتدا در انگلستان رواج داشت. در اين سبك استفاده از نقش روي ديوارها اهميت دارد. در حقيقت در اين سبك به استفاده از كاغذ ديواري هايي توصيه ميشود كه جلوه هايي از طبيعت را به فضاي خانه بياورد. اين كاغذ ديواري ها با الگوهای تکراری و تصاوير بزرگ از ميوه ها، پرندگان و يا گل ها می باشند. رنگهای مورد استفاده در اين سبك شامل رنگهاي كرم ، سفيد، خردلي، سبز زيتوني ، آبي تيره و قرمز تيره است. استفاده از کفپوشهای بلوط برای كف و كاغذ ديواري و پنل های چوبی براي ديوارها نيز مرسوم می‌باشد.
در اين سبك شومينه هاي سنتي (Mantelpiece)نيز به عنوان كانون توجه (Focal point) در خانه استفاده می‌شود.برای نورپردازی بيشتر از چراغ های دیواری به عنوان بخش اصلي نورپردازی و از آويزها نيز استفاده می‌گردد.
 
 


سبک عربي

سبک عربي (Arabian style):

در اين سبک بيشتر ترجيح داده می شود كه از مبلمان كوتاه و نزديک به سطح زمين استفاده شود، و به جای مبلمان از كوسن های كوتاه جهت نشستن استفاده شود. رنگهای مورد استفاده طيف روشن و برخی رنگهای خاص مانند آبی فیروزه ای می‌باشد. البته استفاده از رنگهای طلایی، نقره ای و برنز نيز در اين سبک برای شكوه و جلال بيشتر فضاها استفاده می‌گردد.برای كف ها از پاركت، سنگ گرانيت يا مرمر و يا از سفال استفاده می‌شود.در نورپردازی از چراغ هایی شبیه فانوس كه از ديوارها آويزان‌اند استفاده می شود. اين فانوس ها الگوهایی از نور را روی دیوار و فضای خانه ايجاد می نمايند. در اين سبک نورپردازی از نورهای گرم كه نه خيلی روشن و نه خيلی کم نور باشد استفاده می شود.
 
 


سبک آسيایی

سبک آسيایی (Asian style):

اين سبک به الگویی اشاره دارد كه در کشورهایی مانند چين، تايلند يا مالزي استفاده مي شود. در اين سبک برای پوشش سقف ها از چوب بامبو استفاده ميشود.رنگهایی كه در اين سبک بيشتر استفاده مي‌شوند شامل نارنجی روشن و آبی روشن مي باشد. در طراحی اين سبک بيشتر از خطوط مستقيم استفاده مي گردد و براي جداسازی فضا ها از يكديگر از پنل های مخصوصی استفاده مي گردد كه از چوب و كاغذ درست شده اند.

 
 

سبک فرانسوی

سبک فرانسوی (French style):

رنگ های مورد استفاده در اين سبک سفيد،كرم، خاكستري مايل به قهوه ای،خاکستری کمرنگ و سبز کمرنگ است. رنگهای با تناليته بالا مانند رنگ آبی پر طاووسی، سبز زمردی و قرمز نيز در اين سبک استفاده ميشوند.در اين سبک ديوارها با كاغذ ديواری های خاصی از قبيل Fleur De Lys ، Rococo ، Baroque و Damask .در اين سبک در دکوراسیون داخلی سعی مي شود تا از پارچه های فاخر از جنس مخمل، زربافت، ابریشم و پارچه های توری استفاده شود .استفاده از شمعدان ها به عنوان نقطه کانونی توجه و استفاده از دیوارکوب ها جهت روشنایی و نورپردازی مرسوم است.
 
 


سبک هندی

سبک هندی (Indian style):

در اين سبک از تزئينات به مقدار زيادی استفاده ميشود. رنگها در اين سبک از طیف رنگهای گرم هستند همانند رنگ ادويه‌جاتی مانند زردچوبه، زيره، ادويه كاري. البته از رنگ طلایی هم استفاده ميشود. استفاده از پارچه های ابریشمی نيز در اين سبک مرسوم است. استفاده از تابلوهایی که با کاشی های زیبا درست شده اند و منسوجات قیمتی روی دیوارها نيز در اين سبک مرسوم میباشد. در سبک هندی برای كف از سنگهای مرمر يا گرانيت و يا از کفپوش های چوبی به رنگ تيره استفاده می گردد.استفاده از مجسمه های بودا كه از جنس برنز، برنج، چوب و يا روكش طلا ساخته مي شوند نيز مرسوم است. مشخصه اصلی این سبک استفاده از لوازم چوبی به رنگ تيره ميباشد.
 
 


سبک ایتالیایی

سبک ایتالیایی (Italian style):

در اين سبک به خانواده اهميت زيادی داده می‌شود و سعی بر اين است كه محيط به گونه ای طراحی شود كه حداكثر راحتی و آسایش برای خانواده تدارک شود. البته در طراحی اثاثيه و محيط به جنبه های کاربردی هر چيز توجه ويژه مي شود. در اين سبک فضاهای باز و گسترده بگونه ای طراحی ميشوند كه ارتباط فضای داخلی و فضای بيرونی خانه كاملاً حفظ شود و از حداكثر نور روز برای روشنایی محيط خانه استفاده شود.اين سبک طرفدار استفاده از مبلمان با كيفيت و ساده مي باشد كه تا حدودی نيز مدرن باشند. در اين سبک اثاثيه و دكوراسيون آنتيك در كنار اثاثيه جديد به يك تركيب مناسب خوب و كاربردی ميرسند.استفاده از فضاهای گسترده كه شما در آن به راحتی بتوانيد به آشپزخانه و ساير نقاط خانه دسترسی داشته باشيد نيز در اين سبک مرسوم می باشد.برای كف ها از سنگ ، سراميک و يا پاركت چوبی به همراه فرش‌هایی با رنگ بندی رنگهای طیف گرم استفاده می شود.
 
 


سبک ژاپنی

سبک ژاپنی (Japanese style):

پايه و اساس اين سبک بر كلمه ((Ma)) استوار است. در زبان ژاپني Ma به معنی فضای منفی است كه به واسطه آن بايد بين مبلمان و اثاثيه و فضاهای خانه هماهنگی ايجاد كرد. از طرفی بايد تا جایی كه ممكن است از شلوغی پرهيز نمود. در اين سبک از پنل های چوبی متحرک (Shoji screen) برای جدا سازی فضا ها از يكديگر استفاده مي شود. اين پنل ها به شكل مشبک ساخته میشوند و روی آنها نيز با طرح ها و نقاشی هایی از طبيعی تزئين مي شود.رنگ ديوارها بيشتر از رنگهای روشن مي باشد و در ضمن در اثاثيه نيز از رنگهای شکلاتی، سبز خزه ایی وسياه استفاده مي گردد.در سبک ژاپنی گاهی اوقات از قرينه سازی نيز استفاده ميشود .نورپردازی در حد نورهای متوسط در اين سبک مرسوم است. در حقيقت در اين سبک با نورپردازی ملايم محیطی آرام و دلپذير ايجاد ميشود.
 
 


سبک مراکشی

سبک مراکشی ( Moroccan style):

در اين سبك مي توان تركيبی هيجان انگيز از هارمونی، رنگ ها و بافت ها را مشاهده نمود. در اين سبک با استفاده از رنگهای طيف گرم، نورپردازی ظريف و تنوعی از اثاثيه نظر ديگران را جلب می‌کند.در اين سبک رنگ هایی مانند شکلاتی، بادمجانی، سبز زیتونی به همراه رنگ هایی مانند نقره ای، کهربایی در زمينه بژ و گندمی استفاده مي شود. البته رنگهای آبی تيره و كبود با رنگهای نارنجی تيره نيز ست ميشوند. برای دكوراسيون از اثاثيه ساخته شده از آهن به شكل فرفورژه استفاده مي شود. در اينجا از صندلی های مجلل استفاده نمي شود بلكه از صندلی هایی به شكل كوسن در جاهای مختلف خانه استفاده و بعضی از جاهای خانه را با فرش می پوشاند و روی برخی از ديوارها كاشی كاری تزئینی انجام مي دهند. ديوارها به رنگ بژ يا سفيد رنگ آمیزی مي گردند و گاهی به شكل ناصاف و ناهموار هستند. استفاده از پارچه های ملیله دوزی شده و استفاده از آينه روی ديوارها نيز مرسوم است.برای نورپردازی از آویزهایی از جنس برنز، مس و يا آهن استفاده ميشود كه بعد از روشن شدن ، طرحها و نقش های اغوا کننده ای را در محيط ايجاد مي نمايند.
 
 


سبک روستایی يا روستیک

سبک روستایی يا روستیک (Rustic style):

تاكيد اين سبک بر تطابق طراحی خانه با محيط، همزيستي با طبيعت و استفاده از متريال ارگانيك مي‌باشد.در اين سبک تمام عناصر به گونه ای کنار هم قرار مي گيرند كه محیطی دنج و دوست داشتنی را فراهم آورند، از عنصر چوب زیاد استفاده میشود. مشخصه بارز اين سبک ستون‌ها و تیرهای ساختمان است كه بطور كامل مشخص و پيدا مي باشد. رنگهایی مورداستفاده در این سبک عبارتند از(خاکی، قهوه ای، کهربایی و تركيبی از رنگهای كرمی) در این سبک رنگ ها از طبیعت الهام می گیرند. استفاده از چرم و جير برای پوشش مبلمان و فرش (برای نرم تر کردن سطوح)،استفاده از چوبهای پرداخت نشده و سنگ برای کف، مصنوعات ساخته شده از چوب کاج و همچنین مصنوعات فلزی نيز مرسوم است.

 
 

سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی (Scandinavian style):

اين سبك كه در كشورهاي منطقه اسكانديناوي مانند سوئد و نروژ بيشتر مورد استفاده است، براساس شرایط جوی خاص اين كشورها بيشتر در پی استفاده از حداكثر نور طبيعی و ايجاد محيطی گرم برای زندگی ميباشد. رنگهای مورد استفاده در اين سبک عبارتند از:تركيبی از رنگهای سفيد، بلوند و زرد. در اين سبک ديوارها با الوارهای چوبی كه به رنگ سفيد رنگ آمیزی شده اند و يا با گچ پوشانده شده اند. روی ديوارها آثار هنری مربوط به اين كشورها از جمله موتيف هایی با طرح گل از جمله گل رز استفاده ميشود. كف ها از الوارهای درخت كاج كه در قطعات بزرگ برش خورده و سپس با اسيد كاری به رنگ روشن متمايل به زرد درآمده است. در دكوراسيون بيشتر از چوب هایی كه جلوه قديمی دارند استفاده ميشود و جنس پرده ها نيز پنبه ای می باشد كه دارای طرح و نقش گل است.
 
 


سبک اسپانيایی

سبک اسپانيایی (Spanish style) :

سبک اسپانیایی حال و هوایی مدیترانه ای به خانه شما می دهد. با نگاهی به آثار هنرمندانی چون دالی، گويا و پيكاسو، ميتوان تا حدودی به ويژگيهای اين سبک پی برد. رنگهای مورد استفاده در اين سبک بيشتر رنگهای قهوه ای سوخته، کاراملی، بژ، کهربایی و نارنجی مي‌باشد. البته در دكوراسيون از رنگهای زرد ، صورتی و آبی هم تا حدودی استفاده ميشود.ديوارها به شكل بافت دار است و براساس اين كار نوعی پليمر را با سيمان مخلوط نموده و آن را روی سطح ديوارها بكار برده سپس آن را با رنگ اكرولیك می پوشاند. در این سبک از كاغذ ديواری استفاده نميشود. در برخی از ديوارها هم از كاشی های سنتی دست ساز برای تزئينات ديواری استفاده مي گردد. استفاده از لوازم چوبی قدیمی به رنگ تيره و اشياء قديمي در دكوراسيون اين سبک مرسوم مي باشد.البته همواره به كاربردی بودن وسايل و لوازم توجه ميشود. بكارگيري لوازم دست ساز آهنی از قبيل صندلی ها، میزها و قفسه ها نيز در اين سبک مرسوم است.برای نورپردازی از لوستر های فلزی و ديواركوب های فلزی استفاده ميگردد.
 
 


سبک ویکتوریایی يا سبک رمانتيک سنتی

سبک ویکتوریایی يا سبک رمانتيک سنتی (Victorian or Traditional Romantic style ):

رشد اين سبك بين سالهای ۱۸۳۷ تا  ۱۹۰۱ در انگلیس و در زمان ملكه ويكتوريا بوده است. فضای خانه در اين سبک مملو از گچبری های باشكوه و لوازم و دكوراسيون مجلل است. اين سبک شايد به تنهايي دلگير باشد و تركيب آن با سبک مینیمالیستی میتواند مقداری از اين حالت كم كند.در اين سبک مبلمان و دكوراسيون به شكل بلند پروازانه طراحی و تزئين ميشوند.رنگهای مورد استفاده در اين سبک بيشتر تناليته تيره رنگهای قرمز، یاقوتی، سبز زمردی و آبی مي باشد و لبه های مبلمان و تزئينات به رنگ طلایی در می آیند. در اين سبک از رنگ آبی روشن استفاده نمي شود .كاغذ ديواری هایی از كف تا محدوده ريل های دیواری نصب ميشوند. استفاده از كاغذ ديواری های مجلل با نقش گل و گياه و حيوانات و نقش های عجيب و غريب صندلی هایی با پشتی بلند و میزهایی با رویه هایی از جنس سنگ مرمر در اين سبک مرسوم است.براي نورپردازی از آباژور های زیبا ديواركوب هایی از جنس فلز برنج و يا فلزاتی به رنگ طلایی استفاده ميشود. برای کف ها از پاركت هایی به رنگ روشن و قالی های بزرگ نيز استفاده ميشود.

 
 

سبک رمانتيک غیر رسمی

سبک رمانتيک غیر رسمی (Casual Romantic style): 

اين سبک مدت زمان زيادی نيست كه مطرح شده است در اين سبک مواردی همچون دنج بودن، رويایی بودن و راحت بودن اهميت زيادی دارد. ايجاد محيطی كه بيشتر مورد استقبال زنان است و اتاقی كه به شكل رومانتيک و راحت چيدمان شده باشد.استفاده از منسوجات سبک و نرم و رنگهای زنده و روشن در اين سبک مرسوم است. شكوه و جلال درلوازم در عين ساده بودن آنها قابل مشاهده است.استفاده از پارچه های ساده،گل های تازه و نقاشی های ساده از نشانه های اين سبک است.در اين سبک لوازم دكوراتيو به شيوه جالبی رنگ و تزئين ميشوند.در اين سبک می توان از كمال گرایی تا تنوع طلبی در خصوص دكوراسيون پيش رفت.ا ين سبک مناسب اشخاصی است كه ضمن بودجه كم تمايل دارند كه محيط زندگی آنان نسبت به بقيه متفاوت به نظر برسد.
 
 
 


سبک توسکانی

سبک توسکانی (Tuscan style):

در این سبک به وفور از عنصر سنگ استفاده ميگردد، همچنين سعی ميشود تا از تركيب چوب و سنگ به زيبايی در دكوراسيون بهره گرفته شود. البته گاهی هم از آجر در كنار چوب و سنگ برای فضا های داخلی نيز استفاده مي گردد.رنگهای مورد استفاده در اين سبک نمايانگر سرزمینهای گرم است رنگهایی مانند زرد تيره، قرمز تيره ،طلایی و نارنجی تيره در تركيب با سبز زيتونی كه در زمينه های سفيد و كرمی بكار ميروند.ديوارها در اين سبک با مخلوطی از گچ و سيمان كه اصطلاحاً (Stucco)نامیده میشود، پوشانده ميگردد. اين سطوح حالتی از قدمت را به خانه می بخشند. در اين سبک از قاليچه ها و پرده های منقش به نقاشی های مختلف به عنوان كانون توجه (Focal Point) استفاده مي شود. برای كف ها از تخته سنگها، سراميک و يا الوارهای چوبی تيره استفاده ميگردد، و روی این سطح با فرش پوشانده مي گردد. يكی از مشخصه های اين سبک امتداد كف سازی داخلی به فضای بيرونی ساختمان است. در اين سبک درب ها به گونه ای تعبيه می شوند كه در فصول گرم بطور كامل باز است و ارتباط فضای داخلی با بیرون بطور كامل برقرار مي گردد.استفاده از اشياء آنتیک برای دکوراسیون در اين سبک مرسوم است و برای نورپردازی از لوستر های فلزی استفاده ميگردد.
 
 


سبک مراقبه يا ذن، اسپريچوال يا معنوی

سبک مراقبه يا ذن، اسپريچوال يا معنوی (Zen or Spiritual style):

اين سبک از سرزمین های شرق دور و بخصوص ژاپن ظهور كرد،این سبک مبتنی بر ايجاد توازن بين محيط، اشياء و ذهن و تفكر و ايجاد آرامش، طرفدار پیروی از طبيعت و قوانين حاكم بر آن در محيط خانه و رعايت آرامش، سادگی و زندگی در صلح و امنيت است. به همين دليل خيلی ازفضاهایی كه خدماتی مانند ماساژ و مکان هایی كه برای آرامش و استراحت ساخته ميشوند از اين سبک پیروی می کنند.استفاده از قوانين فنگ شویی (Feng shui) و موسيقی های آرامش بخش بدون كلام در اين سبک مرسوم است. بحث فنگ شویی بطور خلاصه پيرامون انرژی است. بر اساس اين قوانين اتاق ها بايد به سادگی تزئين شوند و هر چيزي كه باعث سردرگمی و آشفتگی باشد بايد حذف شود. بر اساس فنگ شویی نشانه هایی از پنچ عنصر طبیعت شامل زمين، آتش ،آب ، چوب و فلز بايد در محيط خانه وجود داشته باشد.ديوارها در اين سبک بطور ساده رنگ آمیزی میشوند و روی آنها آثار هنری كه با محيط هم خوانی دارد تزئين میگردند. استفاده از گلدان ها و گياهان بزرگ مرسوم است. كف ها در اين سبک با پاركت چوبی و سنگ يا سراميک هموار پوشانده ميشوند. همچنين از فرشهای نرم مخملی ساده نيز استفاده ميشود.بين محيط بيرون و درون خانه نوعی هماهنگی و هارمونی برقرار است.همچنين تلاش ميشود تا با حداقل دكوراسيون فضایی مملو از آرامش در خانه فراهم آورد. در اين سبک برای اينكه لوازم اضافه را از ديد دور كنيد مي توانيد فضایی جادار را به عنوان انباری اختصاص دهيد.استفاده از اشیایی مانند مجسمه های آسیایی و شمعدان های بزرگ در اين سبک مرسوم است. نورپردازی بيشتر به سمت نورهای ملايم پيش مي رود،نورهای مخفی و چراغهای LED نيز مرسوم است.
 
 


سبک شهری يا خانه بوهم

سبک شهری يا خانه بوهم (Urban or Bohem home style): 

اين سبک در حقيقت یک سبک غير سنتی است .در اينجا از اشياء و لوازم به شيوه صنعتی در تزئينات استفاده ميشود. استفاده از فولاد گالوانيزه، كف پوشهای بتنی، نرده های فلزی و تيرهای سقف ها كه نمايان هستند جلوه ای مدرن و ظاهری بوهم درگذشته پیدامیکند.واژه Bohemia مربوط به اسم جمهوری چک درگذشته است در اين سبک ممكن است برخی اثاثيه فارغ از كاربردی بودن آن صرفاً جهت اينكه جو صنعتی درمحيط خانه ايجاد شود مورد استفاده قرار گيرد. در اين سبک فضاهای باز به گونه ای طراحی ميشوندكه كاربردهای گوناگونی داشته باشند.ادغام محيط كار با محيط زندگی در اين سبک مرسوم است و به چنين تركيبی اصطلاحاً Studio Apartment گفته ميشود. در اين سبک فضایی به شكل Loft ايجاد ميشود كه طبقه پايين آن براي كار و طبقه بالای آن برای زندگی در نظر گرفته ميشود.
 
 


سبک جورجین

سبک جورجین (Georgian style): 

اين سبک به پادشاهی جرج در انگلستان برميگردد و در اصل از فرهنگ يونان باستان و رم كپی برداری شده است. در اين سبک از آثار هنری كشور چين نيز استفاده ميشود، به عنوان مثال از موتیف های چينی و تصاوير گل های داوودی و ظروف چينی،رنگهای اين سبک بيشتر كرم روشن، سرخ، سبز نخودی و آبی تيره ميباشد. در اين سبک در خانه های بزرگ از نقاشی های دیواری استفاده ميگردد. اين سبک به واسطه اثاثيه و مبلمان خاص آن معروف است از قبيل پايه های مبلمان منحنی ، پايه هایی به شكل پای پرندگان، سنگ فرش هایی با استفاده از سنگهای شكسته و نامنظم، اشياء چوبی كنده كاری شده و ظروف قلمزنی شناخته می شود.منسوجات مورد استفاده در اين سبک مجلل ميباشد. در حقيقت

جدیدترین مقالات